Uydu Arıza ÇözümleriUydu Arıza Çözümleri              mail:servisbasvuru.net@gmail.com    Tel: 0216 212 02 38

  Uydu Arıza Çözümleri

  Uydu Arıza Çözümleri Bilgilendirme

  Türksat Uydu, Digitürk, Dsmart, Tivibu, Kablo Tv  ve İp Tv Kısacası çanak anten veya internet üzerinden ile izlenen tüm platformların arızaları birbirine benzemektedir. Bu arızaların neden kaynaklandığını ve çözümlerini aşağıda belirtmeye çalışarak yardımcı olmaya çalıştık.

  Uydu Alıcısı Çalışmıyor! / Uydu Arıza Çözümleri

  • Elektrik fişi, adaptör kontrol edilmeli.Yerinden çıkmışsa takılmalı. Elektrik fişi takıldıktan sonra cihazın ön ekranında harf, rakam yada ışık olmalıdır.
  • Uydu Alıcısı Fişe takılı olduğu halde cihazın ön panelinde bir hareket yok ise cihazı en yakın teknk servise götürmeniz gerekir. Uydu alıcısı arızaları ile ilgili sorunlarda bizden telefonla arayarak  destek alabilirsiniz.

  Uydu cihazı göz ışığı yanmıyor /Uydu Arıza Çözümleri

  Gözlü uydu alıcısı Uydu cihazı göz ışığı yanmıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız bunun diğer arızalara nazaran birkaç nedeni olabiliyor. İlk önce şunu anlayalım. Bazı modeller de uydu göz ışığı yoktur. Cihazın açılıp açılmadığı belli olmamaktadır. Eğer öyle bir cihaz aldıysanız endişe etmenize gerek yok. Siz cihazın adaptörünü dikkatli bir şekilde taktıysanız, televizyon skart veya HDMI kablosunu iyi bir şekilde takıp televizyonun input, source yazan yere giriş yaparak uydu alıcısını takmış olduğunuz yeri seçtiyseniz televizyonunuz açılacaktır.

  Yalnız önceden yanan göz ışığının sonradan yanmadığını fark ederseniz göz göz kablosunun cihaza tamamen takılı olup olmadığına bir bakınız. Takılıysa göz kablosunu çıkarıp tekrar takınız ve bastırarak iyice girmesini sağlayınız. Bu arada yine de yanmıyorsa ve televizyonunuz da çalışmıyorsa, yani uydu alıcını açılmıyorsa cihazın adaptörünü kontrol ediniz. Çok fazla kullandığınız eski üçlü prizler uydu alıcılarının adaptörüne çok gevşek kalabiliyorlar. Bu nedenle takılan yerin yerini değiştirin ve elinizle prizi sıkıştırın. Yine de göz ışığı yanmıyorsa uydu cihazınızın garantisi varsa garantiye gönderin. Garantisi biten bir cihaz ise veya çok ucuz bir cihaz olduğunu düşünüyor artık yenisini almanın vakti geldi diyorsanız sizlere yakın bir uydu servisi firmasını arayarak cihaz fiyatlarını sorup alabilirsiniz.

  Uydu alıcısı kırmızı ışık yanıp sönüyor

  Bazı uydu cihazı modellerin de Uydu alıcısı kırmızı ışık yanıp sönüyor ise cihaza sinyal gelmiyor anlamına gelir. Yalnız dediğimiz gibi bu sadece bazı cihazlar da geçerlidir. Bazıların da uydu anten kablosunun içindeki tellerin ince ve kalın olanı birbirlerine değiyor ve kısa devre oluşuyor demektir.

  Uydu alıcısı yeşil ışık yanıp sönüyor

  Bildiğiniz üzere uydu alıcılarının bazı modellerin de kırmızı ve yeşil ışık bulunur. Bu bazen sadece bir tek ışık olur. Önce kırmızı yanar sonra da yeşile döner. Bazen de hem kırmızı hem de yeşil ışık yanar. Uydu alıcısı yeşil ışık yanıp sönüyor hatasını alıyor ve televizyon da sinyal yok yazıyorsa uydu alıcınıza sinyal gelmiyor demektir. Yeşil ışık sabit kaldığı zaman sinyalin geldiğini göreceksiniz.

   

  Kumandam Çalışmıyor!
  • Yüksek ihtimal pili bitmiş yada ters takılmış olabilir Bu işin esprisi tabi ama gerçeklik payı oldukça yüksek.

  Kumanda Pilleri değiştirdim ama hala uydu alıcısını kumanda edemiyorum.!
  Uydu alıcısının kumandasından kanal değiştirme tuşlarına basılır.(Uydu alıcısı kapalı ise bu işlem işe yaramayacaktır. Uydu alıcısının Kapalı olması durumunda kumandadan açıp kapatma “kırmızı ve en üstte olur” tuşuna basılır.) Tuşlara her bastığınızda uydu alıcısının ön panelinde kanal sayılarının değişmesi gerekir. D-Smart ve Digitürk kumandalarının bazılarında akıllı kumanda özelliği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, D-Smart kumandalarında kumandaya her bastığınızda kumanda üzerinde “D-SMART” yazan tuşun ışığının yanması gerekir. “TV” ışığı yanıyorsa, “D-SMART” yazan tuşa basılarak yukarıdaki işlem tekrarlanır. Aynı şekilde “DİGİTURK” kumandasında akıllı kumanda özelliği varsa (siyah-gri renk kumanda) tuşlara bastığınızda ışığın “SAT” tuşu üzerinde yeşil renk yanması gerekir. Işık rengi kırmızı ve “TV” üzerinde ışık yanıyorsa “SAT” tuşuna basılarak yukarıda işlem tekrarlanır.

  • Tüm bu işlemlerden sonra hala kumandanız çalışmıyor ise bizden destek alabilirsiniz.

  Alıcı Çalışıyor Görüntü Yok!

  • Bu durumda önce kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısının arkasındaki çıkışlar Scart, HDMI, DVI, COMPANENT vs. kablo bağlantısı yerinden çıkmış yada oynamış olabilir. Yerine tam olarak oturması gerekir. Aynı şekilde TV arkasındaki girişlerde kontrol edilmelidir. Girişlerde sorun yok ve hala görüntü alamıyorsanız TV kumandasından kaynak seçimi yapmanız gerekebilir. Kaynak listesi tuşu televizyonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Kaynak tuşu genellikle “İNPUT, SOURCE, AV” yazmaktadır. Kaynak listesine girerek, cihaz hangi girişe bağlı ise o giriş seçilerek görüntü alınır.
  • Tüm bu işlemlerden sonra hala görüntü alamadıysanız bizden destek alabilirsiniz.
  Ekranda Donma Oluyor!
  • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, kablo bağlantıları yetersiz, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı vs…
  • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz
  “Sinyal Yok” Yazıyor!
  • Sinyal ile alakalı bir sorun. Başlıca sebepleri, çanak anten ayarsız, uydu prizi arızalı, diseqc switch arızalı, uydu alıcısı tuner arızalı, anten kablosu arızalı, LNB arızalı vs…
  • Daire içi kablo bağlantıları kontrol edilir. Uydu alıcısı fişten çıkakrılıp tekrar takılır. Sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz

  HD Cihaz Kullanıyorum ama Görüntü Çok Kötü!

  • Uydu alıcısının çözünürlük ayarları bozulmuş, HDMI kablosu kaltesiz olabilir. Çözünürlük ayarı 720P, 1080i, 1080p formatında olmalıdır. HDMI kablosu standart özellikte olabilir. Daha kaliteli bir kablo ile daha iyi bir görüntü alınabilir.
  • Çöznürlük ayarını yapamazsanız yada kaliteli bir HDMI kablo talep ederseniz bizden destek alabilirsiniz.

  Görüntü Yeşil yada Kırmızı Oluyor!

  • Uydu alıcısı scart kablo ile bağlıysa, scart kablo yerinden oynamış yada bozuk olabilir. HDMI kablo ile bağlı ise, HDMI kablonuz bozuk yada TV ile uyumsuz demektir.
  • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz ama sorun düzelmediyse bizden destek alabilirsiniz.

  Sinyal Yok Hatası Alıyorum!

  • Uydu alıcısının frekans listesi eski olabilir. Frekansların güncellenmesi gerekir. Aşağıdaki video da şebeke arama nasıl yapılır anlatılmıştır. İzleyerek manuel kanal yüklenmesi gerekir.
  • Sinyal seviyesinde azalma, kablo bağlantılarında sorun olabilir.
  • Kablo bağlantılarını düzelttiniz, değiştirdiniz, kanal yüklemesi yapamadınız! sorun devam ediyorsa bizden destek alabilirsiniz.
  • Diğer Bayilik Hizmetlerimiz
  • Merkezi Uydu Arızalarını İncele

  Sinyal Yok Hatası Alıyorum!