Uydu Arıza Çözümleri

Televizyon İzlerken Sinyal Yok ?

Bu Sorun Çanak Anten , Lnb , Kablo , Diseqc veya Binada Merkezi Uydu Sistemi var ise Santralin Portunda Problem Olabilir.
Servis Olarak Çağırdığınızda İlk İşlem Olarak Çanak Anten`den Gelen Sinyal Değerleri Ölçüm Aletiyle Ölçülür.
Çanak Anten`den Gelen Sinyalde Düşüklük var ise Ayarı Yapılır.
Sorun Arızalı Bir Parçada İse Örneğin: Lnb , Kablo, Diseqc veya Uydu Alıcısı Gibi Parçaların Değişimi Yapılarak Görüntü Sağlanır.

Uydu Sinyal yok veya Yetersiz Hatası  genel olarak yağmurlu, fırtınalı ve kar yağışlı havalardan sonra ortaya çıkmaktadır. Konunun temelinde ise receiver uydu alıcısı kablosunun bozulması, merkezi uydu santrali çıkışının bozulması ve lnb çıkışlarında var olan sorunlardan kaynaklı olarak gelişmektedir. Özellikle havaların sert bir yapıya sahip olmasından sonra, kablolarla ilgili sorunların ortaya çıkması normaldir. Uzun süreli olarak devam edilen sorunlarda kablo arızalarına göz atılması gerekir.

• Uydu Alıcı Çalışmıyor ?

Uydu servisi arıza 1; Elektrik fişi, adaptör kontrol edilmeli.Yerinden çıkmışsa takılmalı. Elektrik fişi takıldıktan sonra cihazın ön ekranında harf, rakam yada ışık olmalıdır.(cihaz marka ve modele göre değişmektedir)Uydu Alıcısı Fişe takılı olduğu halde cihazın ön panelinde bir hareket yok ise cihazı en yakın teknk servise götürmeniz gerekir. Uydu alıcısı arızaları ile ilgili sorunlarda bizden telefon yada sayfada bulunan iletişim formu yolu ile destek alabilirsiniz..

• HD Kullanıyorum Görüntü Kötü?

Uydu alıcısının çözünürlük ayarları bozulmuş, HDMI kablosu kaltesiz olabilir. Çözünürlük ayarı 720P, 1080i, 1080p formatında olmalıdır. HDMI kablosu standart özellikte olabilir. Daha kaliteli bir kablo ile daha iyi bir görüntü alınabilir. Çöznürlük ayarını yapamazsanız yada kaliteli bir HDMI kablo talep ederseniz bizden destek alabilirsiniz..

• Çanak Anten Kablosundan Su Sızıyor ?

Genelde olumsuz hava şartlarından meydana gelen bu durum en fazla ortaya çıkan sorunlardandır . Özellikle bol yağışlı zamanlarda sıklıkla görülen bu sorunu gidermek için yapmanız gereken tek bir şey uydu anten kabloların değiştirilmesidir, uydu anten kablo değişimi için uzman yardımı alınması, arızanın sorunsuz bir şekilde çözülebilmesi için çanak anten ile uydu alıcısı arasında bulunun anten kablosunun değişmesei gerekmektedir.

• Uydu Kumandası Çalışmıyor ?

Yüksek ihtimal pili bitmiş yada ters takılmış olabilir. Kumanda pilini değiştirdiniz ve ha kumandanız çalışmıyorsa kumandanızın led gözü arızalanmıştır veya entegre arızasıdır bu durumlarda kumandanızın değişmesi gerekmektedir arıza giderme işlemi daha fazla maliyetli olablir.

• Uydu Alıcısını Kumanda Edemiyorum ?

Uydu alıcısının kumandasından kanal değiştirme tuşlarına basılır.(Uydu alıcısı kapalı ise bu işlem işe yaramayacaktır. Uydu alıcısının Kapalı olması durumunda kumandadan açıp kapatma “kırmızı ve en üstte olur” tuşuna basılır.) Tuşlara her bastığınızda uydu alıcısının ön panelinde kanal sayılarının değişmesi gerekir. D-Smart ve Digitürk kumandalarının bazılarında akıllı kumanda özelliği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken, D-Smart kumandalarında kumandaya her bastığınızda kumanda üzerinde “D-SMART” yazan tuşun ışığının yanması gerekir. “TV” ışığı yanıyorsa, “D-SMART” yazan tuşa basılarak yukarıdaki işlem tekrarlanır. Aynı şekilde “DİGİTURK” kumandasında akıllı kumanda özelliği varsa (siyah-gri renk kumanda) tuşlara bastığınızda ışığın “SAT” tuşu üzerinde yeşil renk yanması gerekir. Işık rengi kırmızı ve “TV” üzerinde ışık yanıyorsa “SAT” tuşuna basılarak yukarıda işlem tekrarlanır..

• Çanak Anten Lnb Tutacağı Kırıldı ?

Çanak anteninizin lnb tutacagının kırılması durumunda, eski bir çanak anteniniz var ise onun lnb tutacagını söküp kırılan tutacagın yerine monte edebilirsiniz.Eğer eski bir anteniniz yok ise size en yakın uydu dukkanına gidip temin edebilirsiniz.
Lnb tutacagını çanak antene monte ettikden sonra yukarıdada bahsettiginiz gibi çanak antenin arkasına geçip lnb nin bulunduğu kısma baktıgınızda, lnb düz ve hafif sağa meyilli olmalıdır.

• Antenimin Ayak kırıldır ?

Çanak anteninizin ayağı kırıldığında veya yerinden çıktığında öncelikle çanak anteni ayakdan sökün.Daha sonra çelik dubel aracılığı ile çanak antenin ayağını tekrar duvara monte edin. Eski delikler aşınmış ise monte etmeniz sıkıntı olabilir.
yeni delikler açmanızı tavsiye ederiz.

HATIRLATMA: Yukarıda aktarılan özellikler ve menü yönlendirmeleri kullanmakta olduğunuz Digiturk uydu alıcı, kumanda ya da televizyonun tipine göre değişiklik gösterebilmektedir.